Volby do zastupitelstev měst a obcí ČR proběhnou letos na podzim. Volby vyhlásí prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním.
Doporučujeme všem subjektům připravujícím kandidátní listiny, petice na podporu nezávislých kandidátů či sdružení nezávislých kandidátů a prohlášení kandidátů včasnou konzultaci s pověřenými pracovníky registračního úřadu. I drobná (zdánlivě administrativní) pochybení mohou vést k opakované korespondenci a opakovaným návštěvám na MěÚ k odstranění chyb.
Pojďme si připomenout některé informace, které by při přípravě neměly být opomenuty:
Volby do zastupitelstev obcí upravuje zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí … "zákon o volbách" a prováděcím právním předpisem je vyhláška č. 59/2002 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 491/2001 Sb., (dále jen "vyhláška) Volební stranou mohou být registrované politické strany a politická hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena, a jejich koalice, nezávislí kandidáti, sdružení nezávislých kandidátů nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů.
Nezávislý kandidát kandiduje sám pod svým jménem. Volební strana typu nezávislý kandidát se tak nijak nezakládá nebo neregistruje. Sdružení nezávislých kandidátů je neformálním uskupením, nikde neregistrovaným, na rozdíl od politických stran a politických hnutí, které musejí podat žádost o registraci Ministerstvu vnitra. Sdružení nezávislých kandidátů je obdobně jako nezávislý kandidát volební stranou ad hoc, tj. jen pro volby, ve kterých kandiduje.
Prvním úkonem bude sepsání kandidátní listiny. Náležitosti kandidátní listiny upravuje ustanovení § 22 odst. 1 písm. a) až i) zákona o volbách. Vzor najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR ( www.mvcr.cz ) nebo na stránkách Krajského úřadu Středočeského kraje ( http://www.kr-stredocesky.cz/web/volby/volby-do-zastupitelstev-obci;jsessionid=840639C856083DB4FB70B3FA78D8B4BA.liferay_s1 ).
Na kandidátní listině je možno uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva obce. Pokud by se v dané obci volilo 7 a méně členů zastupitelstva obce, volební strana může na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva obce zvýšený o jednu třetinu a zaokrouhlený na celé číslo dolů. Například v obcích, kde se má volit 7 členů zastupitelstva, může být na kandidátní listině uvedeno až 9 kandidátů, má-li se volit 6 členů až 8 kandidátů a má-li se volit 5 členů až 6 kandidátů.
Kandidáti na členy zastupitelstva obce musí splňovat podmínky volitelnosti: nejpozději v den voleb dosáhnout věku 18 let, v den voleb musí mít trvalé bydliště v obci, ve které do zastupitelstva obce kandidují a musí se jednat o státní občany České republiky, případně o státní občany jiných členských států Evropské unie. U kandidáta nesmí být dále překážka výkonu volebního práva uvedená v ustanovení § 4 odst. 2 písm. a) a b) zákona o volbách, tj. zákonem stanovené omezení svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody a omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva. Poslední podmínkou, která ale nebrání zvolení za člena zastupitelstva obce, nýbrž následnému výkonu mandátu, je podmínka uvedená v ustanovení § 5 odst. 2 a 3 zákona o volbách, které řeší otázku neslučitelnosti funkcí.
Ke kandidátní listině musí být také přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky pominou ke dni voleb do zastupitelstva obce a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce. Na prohlášení kandidát dále uvede místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu, a datum narození. Vzor prohlášení kandidáta opět najdete na webových stránkách MV nebo krajského úřadu.
Tvoří-li volební stranu nezávislý kandidát nebo sdružení nezávislých kandidátů, je třeba podle § 21 odst. 4 zákona o volbách připojit ke kandidátní listině petici podepsanou voliči podporujícími kandidaturu této volební strany. U petice není k dispozici žádný vzor (formulář), tak jako např. u kandidátní listiny. Důležité je, aby v záhlaví petice a na každé její další straně byl uveden název volební strany, název zastupitelstva obce, do kterého volební strana kandiduje, a rok konání voleb. Vedle podpisu voliče musí být uvedeno jeho jméno, příjmení, datum narození a místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu, jinak tento hlas pro podporu volební strany nelze započítat. Nezapočítávají se také podpisy kandidátů samých. Podepisovat se na petici mohou jen voliči (stejné podmínky jako podmínky volitelnosti). Podpisy na petici je možno sbírat i před vyhlášením voleb do zastupitelstev obcí, je však třeba počítat s tím, že registrační úřad přezkoumává kandidátní listinu spolu s přílohami až ve lhůtě 66 - 60 dnů přede dnem voleb (nikoliv dříve) a údaje týkající se voličů, jež jsou uvedeny na petici, musí být platné v době, kdy je registrační úřad přezkoumává. Pokud by registrační úřad zjistil, že některý z údajů není platný, nemohl by podpis dotyčného voliče započítat do potřebného celkového počtu. S ohledem na shora uvedené proto Ministerstvo vnitra doporučuje při sbírání podpisů počítat s jistou rezervou.
© 2024 Obec Tuhaň, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO